Rodzaje poduszek medycznych

By admin
9 października 2020
3 min read

W ostatnim czasie jest bardzo duża moda na ortopedyczne poduszki do spania, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o specjalnie wyprofilowanych poduszkach, których głównym zadaniem jest zapewnienie prawidłowego ułożenia kręgosłupa podczas snu.

Medyczne poduszki profilowane – jakie są rodzaje?

Poduszki ortopedyczne można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwsze z nich służą do spania, a drugie do siedzenia. Warto wspomnieć także o specjalnych poduszkach ortopedycznych, które zaprojektowane są z myślą o niemowlakach. Aby wybrać porządne poduszki medyczne należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to w jakiej pozycji najczęściej się śpi. Dla osób, które śpią na boku najlepszym wyborem są poduszki ortopedyczne z dodatkowym profilowaniem. Poduszki tego typu najczęściej dostępne są w kształcie klasycznego wałka, dzięki czemu doskonale wypełniają przestrzeń pomiędzy kręgosłupem a barkiem. Osoby, które śpią głównie na plecach powinny postawić na niższe poduszki z dodatkowym wcięciem w profilowaniu. Dzięki takiej budowie poduszki, możliwe jest stabilne utrzymanie głowy w jednej pozycji. Poduszki medyczne płaskie w kształcie gwiazdy zarezerwowane są dla osób, które z kolei śpią na brzuchu.

Dlaczego warto?

Ortopedyczne poduszki do spania mają bardzo wiele zalet, dlatego też tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Głównym zadaniem poduszek jest zapewnienie optymalnego podparcia szyi i ramion. W dużej mierze to właśnie dzięki specjalnej konstrukcji możliwe jest osiągnięcie prawidłowej pozycji anatomicznej podczas snu. Dzięki umiejętnie dobranej poduszce ortopedycznej, można znacząco odciążyć i rozluźnić mięśnie szyi i karku. Prawidłowe ułożenie ciała ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję kręgosłupa, dzięki czemu można liczyć na komfortowy wypoczynek.

Dla kogo?

Poduszki ortopedyczne są idealnym wyborem dla tych osób, które mają mniejsze lub większe problemy z bezdechem sennym, bólami szyi i głowy oraz zespołem bólowym kręgosłupa. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że poduszka medyczna może pomóc osobom, które chrapią albo zmagają się z dyskopatią napięciową. Coraz częstszym problemem wielu osób są migrenowe bóle głowy, których można pozbyć się właśnie poprzez zakup porządnej poduszki medycznej.

Jakie poduszki do siedzenia?

Jeżeli chodzi o poduszki do siedzenia, to godne uwagi są poduszki sensomotoryczne, które charakteryzują się gumowymi wypustkami. Poduszki tego typu mogą okazać się bardzo przydatne przy ćwiczeniach. Na półkach sklepowych można znaleźć także poduszki lędźwiowe, które wykorzystywane są do wypełnienia przestrzeni pomiędzy plecami i oparciem krzesła. Oddzielną grupę stanowią poduszki do siedzenia z kształcie klina, które wymuszają fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w części lędźwiowej.