Poduszka ortopedyczna a waga i wzrost – jak dopasować odpowiedni rozmiar?

By admin
21 lipca 2022
3 min read

Właściwie dobrana poduszka ortopedyczna powinna zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa w jego naturalnej pozycji. Musi być dobrana jednak także do preferowanej pozycji podczas snu. Istotnym elementem jest także wysokość poduszki, która musi być dopasowana do gabarytów ciała.

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną do wzrostu i wagi?

Kolejnym elementem, jaki należy brać pod uwagę podczas zakupu poduszki ortopedycznej jest rodzaj materaca, czyli to czy jest miękki czy też twardy. Uwzględniać należy także ewentualne schorzenia kręgosłupa. Czynnikami decydującymi o wyborze poduszki jest budowa ciała, czyli wzrost, szerokość barków oraz waga. W przypadku osób niskich o drobnej budowie ciała oraz wąskich ramionach i stosunkowo niskiej wadze, najlepsze są poduszki w rozmiarach s lub m, mające pomiędzy 10 a 12 cm wysokości. Lepiej sprawdzają się także wówczas poduszki miękkie, ewentualnie dopasowane do indywidualnych preferencji.

Osoby wysokie o postawnych, szerokich ramionach oraz dużej masie ciała powinny wybrać poduszki w rozmiarze l, mające pomiędzy 13 a 15 cm wysokości. W tym przypadku lepiej sprawdzą się poduszki o średniej twardości lub twarde. Długość ramienia powinna być dopasowana do wysokości poduszki, czyli od 10 do 19 cm pasuje do poduszki w rozmiarze m lub l. W przypadku dzieci zaleca się, aby do drugiego roku życia nie bez wykorzystania poduszki. W tym wieku dziecko nie jest w stanie zmienić pozycji snu, przez co poduszka mogłaby być dla niego nieco kłopotliwa. Natomiast kiedy dziecko zacznie być bardziej ruchliwe może już spać na poduszce. W takiej sytuacji poduszki muszą być płaskie oraz idealnie dopasowane do kształtu ciała dziecka. Nie mogą powodować występowania nienaturalnej pozycji, wyciągnięcia szyi czy też deformacji ciała. Poduszki dla dzieci muszą być ponadto miękkie i elastyczne oraz hipoalergiczne. Nie mogą być także zbyt wysokie. Istotne jest, aby kręgosłup układał się w linii prostej. Wybierając dla dziecka wypełnienie hipoalergiczne ogranicza się ryzyko wystąpienia alergii.

Dobór poduszki a ulubiona pozycja snu

W przypadku, kiedy ulubioną pozycją snu jest spanie na plecach zaleca się wybór poduszki twardej o średniej wysokości. Powinna być oczywiście dopasowana wielkością do gabarytu ciała oraz podpierać głowę, szyję jak i ramiona. Nie powinna natomiast powodować pochylania głowy do przodu ani kierować jej ku dołowi. Inaczej jest w przypadku snu na boku. Wówczas zalecana jest twarda poduszka oraz dość wysoka. Musi być idealnym podparciem dla kręgosłupa szyjnego, nawet podczas częstych zmian pozycji. Z kolei w przypadku spania na brzuchu warto wybrać poduszkę płaską, niską oraz miękką. Powinna posiadać dopasowany kształt, który można swobodnie objąć ręką. Wybór zbyt wysokiej lub twardej poduszki mógłby powodować uszkodzenie kręgosłupa. Z kolei osoby, które śpią w każdej pozycji powinny brać poduszkę o średniej twardości, elastyczne oraz dopasowaną do wysokości ciała. Taka poduszka umożliwi swobodne układanie ciała i to w każdej pozycji, stanowiąc idealne podparcie dla głowy i karku.