Najlepsze poduszki do spania dla dzieci

By admin
21 lutego 2022
3 min read

Nie jest tajemnicą, że na jakość snu ma wpływ miejsce wypoczynku. Poza wygodnym łóżkiem, dużą rolę odgrywa także dobór odpowiednich dodatków, takich jak poduszki. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, które przez niedopasowanego jaśka mogą budzić się zmęczone i rozdrażnione. W jaki sposób zadbać o komfort i higienę snu malucha?

W jakim wieku dziecko powinno otrzymać pierwszą poduszkę?

Rodzice często podkładają poduszkę pod głowę już niemowlętom. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ pociecha ma mniejszą siłę mięśni i nie kontroluje swojego ciała jak dorosły. Podparcie ogranicza swobodę ruchów głowy i tułowia. Odpowiedni moment na zakup pierwszej poduszki następuje około drugiego roku życia, kiedy maluch sam zaczyna układać się na kocyku lub innym podwyższeniu.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze poduszki dla dziecka?

Podstawową rolą poduszki jest zapewnienie podparcia głowy i szyi. Ramiona i obręcz barkowa powinny leżeć na materacu. Z tego względu niewskazane są duże, puchowe poduszki. Jest to ryzykowne z powodu ryzyka zaburzenia rozwoju kręgosłupa. Podczas wyboru należy uwzględnić potrzeby i problemy zdrowotne dziecka, takie jak alergie, astma czy wady kręgosłupa. Jeśli dziecko wierci się na poduszce, oznacza to, że nie jest dla niego wygodna i trzeba szukać dalej. Znaczenie ma nie tylko wielkość, ale także wysokość i wypełnienie produktu.

Jaka jest najlepsza poduszka dla dziecka?

Poduszka malucha powinna być wymieniana wraz z jego rośnięciem. Pierwszy model musi być płaski i miękki, dobrany do wzrostu dziecka. Produkty elastyczne i lekko twarde przeznaczone są dla pociech, które w nocy często się kręcą i zmieniają pozycję. Na komfort snu ma wpływ wypełnienie poduszki. Powinna ona dobrze przepuszczać powietrze. W środku może znajdować się jedwab, mikrowłókno lub puch naturalny. Dostępne są także modele z wypełnieniem z kulek poliestrowych. Zapewniają one jaśkowi lekkość i sprężystość, a także właściwą cyrkulację powietrza, ponieważ nie zbrylają się. Jeśli maluch jest alergikiem, lepiej jest wybierać materiały syntetyczne niż naturalne. W sprzedaży dostępne są specjalne antyalergiczne zestawy pościeli. Dodatkowo należy zadbać o regularne usuwanie roztoczy z otoczenia i częste pranie.

Jakie poszycie wybrać?

Poszycie poduszki jest istotne w kontekście zdolności odprowadzania ciepła i pary wodnej powstającej na styku z ciałem. Ma też znaczenie dla miękkości tkaniny. Poduszki z poszyciem bawełnianym są wykonane z naturalnej, oddychającej tkaniny, dlatego stanowią dobry wybór dla dzieci oraz osób nadmiernie pocących się. Delikatniejsze i wskazane dla maluchów z wrażliwą skórą są te z poszyciem z mikrowłókna. Do poduszek z naturalnym wypełnieniem przeznaczone są zapewniające odpowiednią wentylację poszycia bawełniane gęsto tkane. Gorsze właściwości odprowadzania wilgoci są charakterystyczne dla poszycia z policotonu, dlatego nie jest ono zalecane dla małych dzieci.