Mały jasiek czy poduszka ortopedyczna, czyli jak zadbać o dobry sen i samopoczucie

By admin
19 listopada 2021
3 min read

Większość osób najbardziej lubi spać na małej poduszce zwanej potocznie jaśkiem. Alternatywą może być poduszka ortopedyczna. Jak zadbać o dobry sen i samopoczucie odpowiemy w poniższym artykule.

Jak zazwyczaj śpimy?

Każda osoba posiada inne przyzwyczajenia odnośnie odpoczynku. Jedni preferują spanie bez poduszki na brzuchu, nie mając pod głową niczego. Inni z kolei nie wyobrażają sobie, jak można zasnąć bez stosu poduszek. Spanie na płaskiej powierzchni przynosi ulgę wielu osobom z dolegliwościami kręgosłupa. W dłuższej perspektywie może jednak prowadzić do utraty jego stabilności. W celu uniknięcia problemów należy pamiętać, aby kręgosłup był podparty na linii karku lub bioder. Bez tego może dojść do przeprostu strategicznych punktów i jeszcze większego pogłębienia dolegliwości bólowych.

Czy spanie na jaśku jest zdrowe?

Bardzo dużo osób używa do spania tak zwanych jaśków. To małe, najczęściej kwadratowe poduszki, które umieszcza się jedynie pod głową. W większości przypadków są one jednak zbyt niskie, aby prawidłowo podtrzymać głowę. Kręgosłup znajduje się w odpowiedniej pozycji tylko wtedy, gdy poduszka jest nowa i stosunkowo twarda. Z upływem czasu staje się ona coraz bardziej miękka, a kręgosłup w czasie snu nie znajduje się w linii prostej. Często prowadzi to do dolegliwości bólowych i problemów ze sztywniejącym karkiem. Wygodne poduszki do spania powinny dopasowywać się do użytkownika i zachowywać swoje właściwości z czasem.

Poduszka ortopedyczna – alternatywa dla jaśka

Poduszki ortopedyczne posiadają specjalny kształt, który utrzymuje w czasie snu kręgosłup w naturalnej pozycji. Szyja jest podpierana, a kręgi szyjne nie są obciążane. Dzięki temu mięśnie ramion oraz karku nie spinają się niepotrzebnie. Poduszki ortopedyczne często wykonane są z pianki memory. Pod wpływem ciepła dopasowuje się ona do kształtu użytkownika. Nie trzeba jej układać jak zwykłej poduszki. Wystarczy się położyć, a materiał sam dopasuje się do kształtu naszego ciała. Po podniesieniu głowy poduszka wraca do pierwotnego kształtu. Pozwala to na używanie przez różne osoby w komfortowy sposób tego samego produktu.

W czym pomogą poduszki ortopedyczne?

Wbrew nazwie poduszka ortopedyczna czy rehabilitacyjna może być stosowana przez każdego, nie tylko przez osoby z dolegliwościami kręgosłupa. Zwiększa ona komfort snu oraz może prowadzić do rozwiązania problemu bezsenności. Zapewnia również skuteczny relaks dzięki czemu wstajemy obudzeni z większą ilością energii i samopoczuciem. Odpowiednie ułożenie ciała podczas snu poprawia również krążenie.