Jak pokonać migrenę?

By admin
18 maja 2022
3 min read

Osteopatia a leczenie migreny 

Osteopata na migrenę to niezwykle skuteczny sposób, aby pozbyć się dokuczliwych dolegliwości. Bóle migrenowe mogą występować z różnymi zaburzeniami oraz dolegliwościami. Są to między innymi zaburzenia układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, lecz również ograniczone pole widzenia, niższa ruchomość odcinka szyjnego. Nierzadko bóle migrenowe występują wraz z uczuciem zmęczenia, drżeniem rąk czy też z problemami z koncentracją. Dzięki właściwej rehabilitacji można zmniejszyć napięcie mięśniowe zwłaszcza w okolicach głowy oraz szyi. Konsekwencją jest poprawa ruchomości odcinka szyjnego, poprawa krążenia, co korzystnie wpływa na ograniczenie bólów migrenowych.

Skuteczne sposoby łagodzenia bólu migrenowego

Migreny zalicza się do grupy pierwotnego bólu głowy. Nie jest to jednocześnie jednolita jednostka chorobowa, a zatem grupa wielu. Najczęściej dolegliwości pojawiają się samoistnie, choć wywołuje je kilka lub jeden z czynników spustowych. Migrena może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Obniża tym samym komfort życia oraz jakość codziennego funkcjonowania. Pulsujący i niejednostronny ból głowy może być bardzo wyczerpujący dla pacjentów. Najczęściej napady są trudne do zniesienia. Tym samym wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia. Łagodne migreny oraz te o umiarkowanym nasileniu można wyleczyć samodzielnie. Stosuje się wówczas niefarmakologiczne sposoby, a także środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, mogące przerwać atak migreny. W przypadku wystąpienia bólu migrenowego bardzo ograniczyć docierające z zewnątrz hałasy, ostre oświetlenie. Warto wówczas zasłonić okno i położyć się w łóżku. Pomocne mogą być także przeciwbólowe leki dostępne bez recepty. Skuteczne są również leki przeciwzapalne, a także niesteroidowe. Warto położyć się także w zacienionym miejscu, które jest dobrze wentylowane. Pomocne mogą być również ciepłe oraz zimne okłady na głowę oraz długa kąpiel. Niektórzy pacjenci odczuwają ulgę po wykonaniu ucisku na tętnicę skroniową. Warto także skorzystać z herbat ziołowych oraz aromaterapii.

Standardowe sposoby leczenia migreny

Leczenie ataków migreny dzieli się na doraźne oraz profilaktyczne. Nie zawsze leczenie doraźne jest wystarczająco skuteczne, tym samym warto zdecydować się na profilaktykę, aby w ten sposób zmniejszyć dolegliwości lub zapobiec ich występowaniu. W zakresie leczenia migreny wykorzystać można leki, którymi są agoniści receptorów 5 – hydroksytryptaminy. Są to zatem tak zwane tryptany, na przykład almotriptan, sumatryptan lub zolmitriptan. Pojawić się mogą jednak działania niepożądane takie jak zawroty głowy, znużenie, ludności oraz zaczerwienienie twarzy. Można wykorzystać także domowe sposoby, które również są pomocne, zwłaszcza w zapobieganiu migrenie. Podczas snu ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki. Dobra poduszka a ból głowy to kwestia, którą porusza coraz więcej lekarzy. To właśnie odpowiednia poduszka może zmniejszyć napięcie mięśni w okolicach karku oraz szyi. To zaś bezpośrednio wpływa na występowanie bólów migrenowych.