Jak dobrać poduszkę ortopedyczną? Sprawdzamy!

By admin
21 czerwca 2022
3 min read

Sen to jedna z najważniejszych potrzeb biologicznych każdego człowieka. Zapewnia odpoczynek dla organizmu oraz pełną regenerację, co przekłada się na zdrowie psychiczne i fizyczne. Jednak ze względu na intensywny tryb życia, wysoki poziom stresu oraz mało sprzyjające warunki środowiskowe coraz częściej obniża się jakość snu. Jednak wykorzystując odpowiednią poduszkę ortopedyczną można przybrać właściwą postawę w czasie snu, co przekłada się na jego odpowiednią jakość. Zatem w jaki sposób wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną?

Czynniki wpływające na jakość poduszki ortopedycznej

Nieprawidłowa postawa ciała podczas snu może powodować sztywność mięśni, ból głowy, karku, łopatki oraz ramienia, które towarzyszą nierzadko cały dzień. Dlatego w trosce o zdrowie warto korzystać z poduszek ortopedycznych, dzięki którym można przyjąć odpowiednią anatomicznie pozycję ciała oraz zapewnić właściwe obciążenie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. W ten sposób można uwolnić się od dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu w czasie snu. Wybór poduszki ortopedycznej powinien zależeć od potrzeb oraz wymagań jej użytkowników. Poduszki ortopedyczne dostępne są w wielu kształtach, co zależy od ulubionej pozycji podczas snu. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy określić najczęściej przyjmowaną pozycję w czasie odpoczynku. W przypadku, kiedy dominuje pozycja na boku wówczas poduszka ortopedyczna musi być wysoka, a także posiadać zdecydowany profil, stanowiąc dobre wypełnienie przestrzeni między ramieniem a szyją i głową. Natomiast poduszki dla osób śpiących na plecach są niższe oraz dużo bardziej miękkie, posiadają łagodny kształt. W przypadku osób leżących na brzuchu niezbędna jest cienka poduszka, Choć pozycja ta nie jest zalecana przez specjalistów ze względu na złe ułożenie kręgosłupa.

Materiał poduszki ortopedycznej

Poduszki ortopedyczne mogą być wykonane z bardzo z różnorodnych materiałów. Najczęściej jednak powstają

  • z pianki poliuretanowej
  • lub pianki memory.

Pianka poliuretanowa jest bardzo ceniona zwłaszcza za właściwości ortopedyczne. Umożliwia zdecydowane oraz bardzo mocne podparcie dla szyi i głowy. Jednak spanie na tego typu poduszce może być mało komfortowe zwłaszcza dla osób o wrażliwej szyi. W jakiej sytuacji lepszym wyborem będzie poduszka ortopedyczna z pianki memory. Pod wpływem ciężaru oraz temperatury ciała idealnie dostosowuje się do kształtu głowy i szyi. Tym samym zapewnia doskonałe wsparcie dla odcinka szyjnego.

Dolegliwości i choroby a dobór poduszki ortopedycznej

Poduszka ortopedyczna może znacznie poprawić jakość snu, pomagając w zapobieganiu zwzwyrodnień i bólu. W przypadku zdiagnozowania chorób kręgosłupa oraz wad postawy konieczna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą. Przeciwwskazaniem do korzystania z poduszki ortopedycznej jest odczuwanie bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym, napięcia mięśni, bólu karku oraz głowy. Niezbedne jest także dobranie odpowiedniej szerokości poduszki, które powinna stanowić podparcie dla odcinka szyjnego, zapewniając tym samym anatomiczną pozycję ciała w czasie snu.