Jak dobrać poduszkę dla siebie?

By admin
17 października 2020
3 min read

Nawet najpiękniejsze, najdroższe poduszki medyczne mogą okazać się nietrafionym zakupem, jeśli nie będą dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Wygodny materac i właściwa pościel to jedno, ale niezwykle ważna jest właśnie poduszka. Dobrze dobrana przełoży się na komfortowy sen, wysypianie się i brak dolegliwości bólowych szyi. Jeśli dotąd nie udało nam się znaleźć tej idealnej, czas najwyższy nadrobić zaległości, aby móc nareszcie cieszyć się zdrowym snem.

W poszukiwaniu idealnej poduszki do spania

Istnieje małe prawdopodobieństwo tego, że pierwsze lepsze poduszki ortopedyczne okażą się być tymi właściwymi. Każdy z nas ma inne potrzeby, oczekiwania i preferencje, także względem czegoś tak pozornie mało istotnego jak poduszka. Okazuje się jednak, że ma ona duży wpływ na nasz sen. Jeśli będzie niewygodna, niedopasowana, trzeba liczyć się z dyskomfortem, nawet bólem głowy czy karku. Spanie na źle dobranej podsuszce przełoży się na chrapanie, bóle barków i ramion. Znaczenie ma zarówno wypełnienie poduszki, jak i jej poszycie. Obowiązkowo trzeba zwracać uwagę na to, z jakich materiałów została ona wykonana. Podobnie jest z wielkością i grubością.

Wybierając poduszkę do spania, powinno się mieć na uwadze to, w jakiej przeważnie śpimy pozycji. Przy spaniu na boku idealnie sprawdzi się grubsza poduszka, która będzie zapewniać prawidłowe podparcie kręgosłupowi. Do spania na plecach wystarczy płaska poduszka, z niedużym wybrzuszeniem w dolnej części, aby kark był odpowiedni wsparty. Niektórzy preferują nocny odpoczynek w pozycji na brzuchu i tym osobom można polecić bardzo płaską poduszkę albo można nawet ją sobie całkowicie odpuścić.

Kolejną kwestią przy wyborze poduszki do spania jest to, z jakiego materiału zostało zrobione jej wypełnienie. Dobre podparcie gwarantują te z pianki, a najlepsze dopasowywanie się pianka z pamięcią. Optymalne wsparcie dla szyi zapewnia poduszka z lateksowym wypełnieniem, które dodatkowo wykazuje działanie antyalergiczne. Jest jednak nieco sztywna, co może być dla niektórych problematyczne. Hipoalergiczne i odporne na zabrudzenia, a do tego całkowicie naturalne, są poduszki z wełny i bawełny. W tych tradycyjnych nadal stosuje się wypełnienie w postaci pierza i puchu, które ceni się za miękkość, elastyczność. Przy alergii lepiej jednak ich unikać bo mogą uczulać. W sprzedaży znajduje się też szereg specjalistycznych poduszek – odciążających kręgosłup, wodnych, zwiększających dotlenienie, chłodzących, przeciw chrapaniu, poprawiających pozycję ciała