Z jakim wypełnieniem kupić poduszki? Podpowiadamy!

By admin
23 grudnia 2021
3 min read

Sen jest najważniejszą potrzebą fizjologiczną, bez niego można zapomnieć o prawidłowo funkcjonującym organizmie. Nawet niedobory snu lub jego słaba jakość odbija się negatywnie na samopoczuciu i zdrowiu. Organizm jest w stanie regenerować się wyłącznie podczas spoczynku, ale niestety wiele osób o tym zapomina i woli siedzieć do późnych godzin nocnych przed ekranem telewizora, smartfona czy komputera.

Bardzo ważne jest stwor zenie optymalnych warunków do snu. Wpływa na to ciemność w pomieszczeniu, cisza, świeże powietrze, wygodny materac, odpowiednia poduszka i pościel.

W poszukiwaniu idealnej poduszki do spania

Jedni wybierają poduszki z wypełnieniem naturalnym, inni preferują modele syntetyczne. Obecnie popularne są poduszki ortopedyczne, szczególnie wśród osób zmagających się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, szczególnie odcinka szyjnego. Od wielu lat ceni się poduszki wypełnione puchem kaczym i gęsim ze względu na ich lekkość, delikatność, miękkość. Świetnie odprowadzają wilgoć i pot, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Z kolei poduszki z pierzem są twardsze, ale bardziej sprężyste, pozwalają na przyjęcie odpowiedniej pozycji głowy. Poduszki mogą mieć wypełnienie wełniane, działają one terapeutycznie. Wełna przeciwdziała zmianom reumatycznym, poprawia krążenie krwi, spowalnia starzenie skóry, niweluje napięcie mięśniowe.

Godne polecenia będą poduszki bambusowe, które mają neutralny zapach, działanie antybakteryjne i antyroztoczowe. Włókna bambusowe są ekologiczne, niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można też liczyć na przewiewność, właściwą cyrkulację powietrza. Do spania nie sprawdzą się poduszki bawełniane ze względu na ich podatność na odkształcenia i szybkie zużywanie się. Ciekawą opcją są poduszki z gryki, które sprzyjają wyciszeniu i relaksowi ze względu na to, że delikatnie masują. Dawniej uważano, że pomagają przy problemach z zasypianiem, chronicznym nieżycie nosa, stanach depresyjnych, schorzeniach układu krążenia. Gryczane wypełnienie nie odkształca się, a szelest podczas poruszania łuskami gryki działa na wiele osób kojąco, ułatwia zasypianie.

Poduszki mogą mieć wypełnienie jedwabne, czyli hipoalergiczne, antygrzybiczne i antyroztoczowe. Warto zainteresować się także poduszkami z łuską prosa lub lnem. Z syntetycznych wypełnień do wyboru są poduszki z granulatem lub włóknem silikonowym/poliestrowym, lateksem. Popularne są także piankowe wypełnienia. Poduszki z pianki termoelastycznej świetnie dopasowują się do kształtu ciała i wracają do pierwotnej formy, miękną pod wpływem ciepła ciała. Puszki z pianki wysokoelastycznej są niezwykle trwałe i niepodatne na wgniecenia. Zapewniają idealną cyrkulację powietrza i świetnie odprowadzają wilgoć.