W jakiej pozycji spać, aby zmniejszyć ból pleców? Podpowiadamy!

By admin
In zdrowie
18 stycznia 2022
3 min read

To w jakiej pozycji śpimy może łagodzić lub nasilać ból pleców. Jeżeli źle śpimy, bolą nas w nocy plecy to tak naprawdę nie odpoczywamy, ponieważ organizm się nie relaksuje. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom względem jakości snu przedstawimy w jakich pozycjach powinny spać osoby, którym doskwierają bóle kręgosłupa.

Jakie są najgorsze pozycje do spania?

Wielu ludzi układa się do snu w taki sposób, że kręgosłup jest dodatkowo obciążony i wygięty w nienaturalny dla niego sposób. Bardzo ważne jest to, żeby w nocy utrzymać jego naturalną krzywiznę.

Zbyt wysoka poduszka powoduje obciążenie odcinka szyjnego. Bez względu czy śpimy na niej na boku czy na wznak.

Spanie na brzuchu jest chyba najgorszą pozycją. Nie dość, że obciąża odcinek szyjny, to dodatkowo przez przyciskanie do poduszki twarzy i nosa, nie zapewnia organizmowi odpowiedniego dotlenienia.

Najczęściej ludzie śpią na boku. Ma to swoje plusy i minusy. Najważniejsze jest to, żeby nie spać przez całe życie na jednym boku, ponieważ kręgosłup zacznie się wyginać w jedną stronę. Spanie na boku powoduje również uciskanie narządów wewnętrznych, dlatego warto często zmieniać pozycję.

Jak spać, żeby sobie pomóc w przypadku bólu kręgosłupa?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadcza bólu kręgosłupa. Jak znaleźć dobrą pozycję, żeby się wyspać?

W przypadku dolegliwości bólowych krzyża bardzo istotne jest to, żeby odpowiednio się ułożyć i odciążyć kręgosłup. Osoby z takimi przypadłościami powinny spróbować:

  • Spania na boku z poduszką lub wałkiem między kolanami. Uniesienie jednej nogi w górę przy wykorzystaniu twardej poduszki pomaga przywrócić naturalne ułożenie kręgosłupa i miednicy. Ta pozycja jest bardzo pomocna w przypadku rwy kulszowej.
  • Spania z poduszką pod brzuchem. Chociaż spanie na brzuchu jest nie jest właściwą pozycją, to takie ułożenie może bardzo pomóc osobom, które mają przepukliny między kręgowe. Pozycja ta pozwala uregulować ciśnienie międzykręgowe.
  • Spania z wałkiem pod kolanami i pół wałkiem pod odcinkiem lędźwiowym. Pozycja ta pozwala na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Pół wałek pod lędźwiami pomaga zachować w nocy naturalną lordozę. Położenie walka pod kolana znacząco zmniejsza napięcie mięśni okolicy kulszowej, co jest bardzo ważne w przypadku bólu krzyża.
  • Spania w pozycji embrionalnej. Ta pozycja jest wskazana osobom, które mają mocno spięte prostowniki kręgosłupa, ponieważ pomaga w ich rozluźnieniu. Nie jest wskazana jednak dla osób z przepukliną kręgosłupa, ponieważ może nasilać dolegliwości. Osoby śpiące w tej pozycji powinny zmieniać bok, żeby kręgosłup nie zaczął się wyginać w jedną stronę.

Co jeszcze pomaga poprawić komfort snu?

Na jakość snu, zwłaszcza w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, wpływa również odpowiednio dobrany materac. Nie powinien być miękki, ponieważ ciało się zapada i kręgosłup traci ułożenie. Najlepiej, żeby był przeznaczony do leczenia bólu kręgosłupa. Specjalistyczne materace mają gąbki ułożone w taki sposób, żeby poprawiać położenie kręgosłupa.

Niezależnie od przyczyny i rodzaju bólu kręgosłupa odpowiednia pozycja podczas snu jest bardzo ważna, ponieważ pomaga zniwelować ból i odpowiednio wypocząć.