Rodzaje poduszek z wypełnieniem naturalnym

By admin
14 sierpnia 2021
3 min read

Wygodny materac to jedno, ale potrzebna jest też odpowiednia poduszka, która pozwoli przyjąć dogodną pozycję podczas spania i uchronić się przed dolegliwościami bólowymi czy sztywnością karku. Przy wyborze poduszki należy mieć na uwadze przede wszystkim jej wypełnienie. Można wybierać pomiędzy naturalnym lub syntetycznym.  

Wiele osób poleca poduszki ortopedyczne, ale jeśli są wykonane z kiepskiej jakości materiałów, to niestety nie zapewnią komfortowego snu. Godna uwagi jest natomiast poduszka z siemienia lnianego lub wypełniona gryką albo gorczycą. Nie brakuje też w sprzedaży poduszek wełnianych, jedwabnych, z łuską prosa, bambusowych czy nawet z wypełnieniem z zielonej herbaty.

Z czego może być wykonana naturalna poduszka?

Przez wieki w sypialni dominowały poduszki z naturalnym wypełnieniem, ale obecnie są one często zastępowane nowoczesną pianką wysokoelastyczną. Hitem są poduszki memory, które pod wpływem ciepła ciała dopasowują się do kształtu głowy i szyi. Ma to oczywiście wiele zalet, ale nie jest wolne od wad. To samo dotyczy poduszek z wypełnieniem naturalnym.

Dawniej produktem przeznaczonym tylko dla zamożnych osób była poduszka z puchu, niezwykle miękka i lekka. Do jej produkcji używa się piór piskląt i poszycia piór dorosłych ptaków. Wypełnienie w postaci pierza jest połączeniem puchu i piór, co wiąże się z niższą ceną, ale też większą twardością. Poduszki z puchu i pierza dobre odprowadzają wilgoć, niestety odkształcają się i niektóre osoby mają na nie uczulenie. Jeśli ktoś szuka luksusowej poduszki, to powinien zainteresować się modelem wypełnionym jedwabiem. Ten naturalny surowiec ma właściwości antystatyczne, co świetnie sprawdza się w przypadku alergików. Nie przyciąga też kurzu, co eliminuje problemy z roztoczami, które powodują uczulenia.

 

Wspaniałą opcją są poduszki lniane, które mogą być używane przez cały rok. Latem przyjemnie chłodzą i odprowadzają wilgoć, zimą natomiast grzeją. Na szczególną uwagę zasługują poduszki wypełnieniem z wełny wielbłądziej lub merynosów. Ciekawą opcją jest też poduszka z orkiszem, która sprawdza się rewelacyjnie w przypadku osób cierpiących na chroniczne bóle głowy, mięśni czy stawów. Spanie na takiej poduszce również korzystnie wpływa na skórę. Poduszki z gryki są przewiewne, odprowadzają wilgoć i dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Niektórym może jednak przeszkadzać szeleszczenie.  To samo dotyczy wypełnienia z owsa.

Poduszka z włókna bambusowego ma działanie antybakteryjne i antystatyczne, świetnie odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać. Z naturalnych wypełnień polecić można też len. W poduszkach naturalnych można znaleźć się także: bursztyn, sól himalajską, kaszę jaglaną, pestki wiśni, zioła, trawę cytrynową czy nawet kwiaty róży.