Jak spać, żeby się wyspać? Sposoby na dobry sen

By admin
In zdrowie
23 lutego 2021
3 min read

Zdrowy i spokojny sen to podstawa nie tylko dobrego samopoczucia o poranku, lecz również dobrych wyników badań, czy też oczywiście odpowiedniej kondycji umysłowej. Niestety dzisiejszy tryb życia nie ułatwia zdrowego snu. Często cierpimy na bezsenność, płytki sen czy też różnego rodzaju zaburzenia snu.

Jak dobrze spać, aby się wyspać? Czy istnieją jakieś sposoby na dobry sen?

Zadbajmy o łóżko

 

Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o dobry, skuteczny i komfortowy sen, jest zadbanie o to, na czym się śpi. Rzecz jasna absolutnie wykluczone są różnego rodzaju kanapy czy też tapczany, ponieważ nie tylko nie zapewniają one odpowiedniej amortyzacji, lecz również i przewiewności skóry, co przyczyniać się będzie do złego samopoczucia. Kluczowe w tym wypadku jest to, aby posiadać dobrze dobrane łóżko na ramie i dobrej klasy materac.

Jednak oprócz łóżka i materaca bardzo ważna jest również poduszka, na której się śpi. Szczególnie mocno może być polecona poduszka ortopedyczna, która sama w sobie posiada wyprofilowany pod szyję i głowę kształt, lecz również po położeniu się na niej, dodatkowo przystosowuje się do danej osoby.

Zadbajmy o warunki

 

Bardzo często osoby z zaburzeniami snu nie przykładają dostatecznie dużej uwagi do tego, w jakich warunkach śpią. Jak się bowiem okazuje, sypialnia nie tylko musi być dobrze i regularnie wietrzona, lecz również temperatura powietrza powinna być utrzymywana na komfortowym poziomie. Często zapomina się także o tym, że trzeba zwrócić uwagę na wilgotność powietrza.

Ograniczenie niebieskiego światła

 

Jednym z najczęściej występujących problemów z zasypianiem i snem jest wysoka ekspozycja na niebieskie światło. Emituje je właściwie każde urządzenie, które ma ekran. Jeśli więc korzysta się przed snem z telefonu, laptopa lub tabletu, z pewnością jest się takim światłem napromieniowany. Jest to światło, które powoduje zwiększenie aktywności naszego mózgu. Patrząc na telefon przed snem, senność spada, ponieważ zaburzony zostaje dobowy rytm dnia mózgu. Koniecznie trzeba więc takie praktyki zakończyć.

Praktyczne porady

 

Co jeszcze w dużym stopniu wpływa na to, jak wygodnie i komfortowo oraz co najważniejsze skutecznie się śpi? Żeby dobrze się wyspać, pamiętać trzeba również o tym, aby nie jeść na krótko przed snem, ponieważ pobudza to układ trawienny do działania. Warto poważnie rozważyć rozpoczęcie uprawiania sportu, czy też zmianę diety, ponieważ często to w niej kryje się tajemnica zaburzonego snu. Na koniec warto jeszcze rozważyć różnego rodzaju techniki relaksacyjne, w tym te najprostsze, czyli relaksującą kąpiel tuż przed snem.