Opatrunek gipsowy najczęściej zakładany jest wtedy, gdy dochodzi do złamania kości lub uszkodzenia stawu. Ma na celu unieruchomienie danej partii ciała, by tkanki mogły szybciej się zregenerować. Obecnie stosuje się dwa typy gipsu – tradycyjny i lekki. Co warto o nich wiedzieć?
Właściwości gipsu tradycyjnego i lekkiego
Kiedyś w użyciu znajdował się tylko gips tradycyjny. Teraz jednak w leczeniu ortopedycznym stosuje się jeszcze jeden rodzaj opatrunku gipsowego – gips lekki, który powstaje z tworzywa sztucznego.
Czym dokładnie charakteryzują się te opatrunki? Gips lekki a gips tradycyjny – różnice i właściwości:
Gips tradycyjny
To opatrunek, który powstaje z wodnej zawiesiny gipsu (rodzaju skały osadowej) oraz gazy w formie opaski gipsowej. Po nałożeniu na kończynę gips tradycyjny zaczyna zastygać i twardnieć na skutek wyparowania wody z zawiesiny. Pełną twardość uzyskuje po około 1-2 dniach.
Właściwości:
– ciężki,
– ogranicza ruch,
– może się kruszyć,
– niewygodny w stosowaniu,
– redukuje siłę mięśniową,
– utrudnia higienę – nie może być narażony na wilgoć,
– może spowodować uszkodzenie naskórka,
– uniemożliwia diagnostykę obrazową – RTG.
Gips lekki
Alternatywą dla gipsu tradycyjnego jest gips lekki, czyli syntetyczny. Powstaje on z tkanych włókien nasączanych żywicą poliuretanową i przypomina opaskę. Jest prostszy w zakładaniu od gipsu tradycyjnego. Szybko twardnieje – uzyskuje pełną sztywność w niecałą godzinę. Często określany jest też jako smart gips.
Właściwości:
– lekki,
– nie ogranicza ruchu,
– poprawia komfort leczenia,
– może skrócić leczenie,
– nie kruszy się,
– jest wodoodporny – można się w nim myć,
– przepuszcza powietrze – nie powoduje uszkodzenia naskórka,
– nie zaburza diagnostyki obrazowej,
– dostępny w wielu kolorach.
Czy zawsze można zastosować gips lekki?
Ze względu na swoje właściwości, gips lekki jest bardzo dobrą alternatywą dla gipsu tradycyjnego. Pomaga on w rekonwalescencji po urazach i przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Jest też bardziej komfortowy dla pacjenta.
Warto jednak wskazać, że nie zawsze gips syntetyczny jest w stanie zapewnić optymalne efekty leczenia. Dotyczy to głównie bardzo ciężkich złamań. Zatem lekki gips polecany jest głównie przy lżejszych złamaniach i uszkodzeniach stawów. Także może być on używany jako doleczenie, czyli w końcowej fazie leczenia urazów ortopedycznych.
Lekki gips nie jest refundowany przez NFZ. Pacjent musi zakupić go samodzielnie lub dopłacić do niego w placówce medycznej. Na szczęście, koszty związane z założeniem lekkiego gipsu nie są wysokie